PC-GAMES.CZ

DVB-T2

Přechod na DVB-T2

Už za pár týdnů mohou mít televizní diváci problém naladit svůj oblíbený kanál. Česko začne definitivně přecházet na nový typ digitálního televizního vysílání DVB-T2. První vysílače už brzy přestanou vysílat ve starším formátu DVB-T. Každá změna něco stojí, ani přechod na DVB-T2 nebude tedy pro diváky úplně zadarmo. Divák má ale dnes mnohem více alternativ, než tomu bylo před 10 lety, kdy se poprvé přecházelo z analogového vysílání na digitální. Přechod na DVB-T2 je tedy jednou z mnoha cest, jak si zajistit kvalitní a spolehlivý příjem televizního vysílání.

Proč se přechází na DVB-T2

Není to zase tak dávno, jen něco přes deset let, kdy bylo nutné vyměnit staré analogové televizory za nové s podporou digitálního standardu DVB-T. Nebo alespoň k televizoru pořídit nový přijímač digitálního signálu, tzv. set-top-box. Proč je potřeba další změna po tak krátké době? DVB-T už z nějakého důvodu nestačí?

Současné DVB-T by pozemní televizi dál stačilo a přínosy nové technologie uživatelům nejsou tak zásadní, aby omluvily nutnost měnit vybavení domácností. Potíž je v tom, že DVB-T dnes zabírá velkou část rádiových frekvencí. Ty jsou omezené a mají o ně zájem i ostatní. Konkrétně v tomto případě mobilní operátoři. Mezinárodní telekomunikační unie proto doporučila, aby se frekvenční pásmo 700 MHz, které současné DVB-T používá, uvolnilo pro účely rychlého mobilního internetu. Do zbytku frekvencí, které televizím zůstaly, by se ale u DVB-T nevešly všechny současné programy. Aby se nemusely rušit, raději se rozhodlo přejít na úspornější technologii DVB-T2, které tyto frekvence stačí. Dokonce bude možné přidat ještě pár dalších programů navíc a třeba začít vysílat ve vyšším rozlišení HD.

Kdy skončí současné televizní vysílání

Přechod na televizní vysílací standard DVB-T2 bude postupný, takže nelze uvést jediné datum, kdy nastane změna v celé České republice. Vypínání současných sítí DVB-T a zapínaní nových DVB-T2 – proběhne mezi listopadem 2019 a červnem 2020. Jsou však známá data konce vysílání pro jednotlivé kraje.

V následujícím seznamu jsou kraje seřazeny podle toho, kde proběhne změna nejdříve:

  • Praha: 27. listopadu 2019
  • Středočeský kraj: 7. ledna 2020
  • Královéhradecký kraj: 7. ledna 2020
  • Ústecký kraj: 30. ledna 2020
  • Plzeňský kraj: 4. února 2020
  • Karlovarský kraj: 12. února 2020
  • Liberecký kraj: 26. února 2020
  • Jihočeský kraj: 19. března 2020
  • Jihomoravský kraj: 31. března 2020
  • Kraj Vysočina: 30. dubna 2020
  • Moravskoslezský kraj: 30. dubna 2020
  • Olomoucký kraj: 30. dubna 2020
  • Pardubický kraj: 30. dubna 2020
  • Zlínský kraj: 31. května 2020

Co je to DVB-T2 a jak na něj přejít

DVB-T2 je standard digitálního pozemního vysílání. Vysílání probíhá v takzvaných multiplexech stejně jako v DVB-T. V roce 2017 byl spuštěn přechod z DVB-T na nový formát vysílání DVB-T2 + HEVC. Oproti DVB-T, které umožňuje na jednu frekvenci umístit 5 programů, DVB-T2 s kompresí HEVC umožňuje umístit na jednu frekvenci až 15 programů.

I když máte novější zařízení vyrobené před rokem 2017, které podporuje standard DVB-T2 s kódováním MPEG4, na českém trhu budou fungovat pouze přijímače, které k tomu všemu zvládají nejnovější kódování HEVC. Podpora DVB-T2 a zároveň HEVC je klíčová, jinak zařízení nebude schopno zobrazit toto vysílání. V takovém případě je nutné pořídit set-top-box nebo vyměnit televizi.

Pokud máte starší televizor zhruba dva roky a více, budete potřebovat buď set-top-box s DVB-T2/HEVC tunerem, nebo si musíte pořídit nový televizor. Jestli chcete mít jistotu při nákupu, že nový televizor splňuje všechny podmínky pro budoucí příjem DVB-T2 vysílání, tak na internetových stránkách www.dvbt2overeno.cz je k dispozici seznam certifikovaných zařízení pro DVB-T2 vysílání s dekodérem HEVC. Pokud televizor v obchodě honosí příslušným logem, nemusíte mít obavu, přístroj je na budoucí příjem DVB-T2 připravený.

Výhody a nevýhody DVB-T2

Lepší optimalizace umožňuje u DVB-T2 nabídnout vyšší datové toky vysílání při totožné šířce televizního pásma multiplexu. Díky tomu televizní stanice nabídnou vyšší kvalitu při stejném rozlišení, případně přímo vyšší rozlišení (4K, či HD místo SD), případně jich může být více. To ovšem vyžaduje další investice televizních stanic do zařízení, takže nelze předpokládat, že by tyto komerční subjekty masivně přecházely na kvalitnější vysílání (zejména vyšší rozlišení) pouze kvůli tomu, aby byl divák spokojenější.

Moc se o tom nemluví, někdo dokonce tvrdí opak, ale DVB-T2 je a bude náročnější na kvalitu přijímaného signálu. V místech, kde bude kvalita signálu už stěží akceptovatelná, se pravděpodobně nedočkáte ani „kostiček“ či jiných artefaktů ve vysílání. Nezbude vám tak nic jiného než investovat do kvalitnějších antén a systémů i přesto, že DVB-T2 ve své podstatě nevyžaduje výměnu anténních prvků. Háček je právě v parametrech vysílání, ve snížení FEC (metoda zjišťování a oprav chyb vzniklých přenosem signálu) a ochranných signálů a dále pak v přechodu k vyšší modulaci. Výsledkem je potom právě zvýšená citlivost na rušení – to také jen tak mimochodem bude způsobovat i LTE signál v sousedních frekvencích.